advertise

درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان

درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان - کلینیک دانش

ضایعات پیگمانته در اصفهان چیست

پیش از آنکه نگارش ضایعات پیگمانته در اصفهان چیست را آغاز کنیم، بهتر است نخست با تعریف ضایعات پوستی آشنا شویم. ضایعات پوستی از جمله مشکلات پوستی هستند که به صورت زائده در رنگ و اشکال مختلف در سطح بدن دیده می شوند. این ضایعات بخشی از پوست می باشند که حاوی بافت اضافی و یا ظاهر غیر طبیعی در مقایسه با پوست اطراف خود هستند. برخی از این ضایعات، دارای بافت و برجستگی هستند و برخی دیگر جزء ضایعات پیگمانته پوستی محسوب می شوند. بدن شما حاوی رنگدانه ای (پیگمنت) به نام ملانین است که تعیین کننده رنگ پوست، چشم و موهای شما است. افرادی که پوست های تیره تری دارند نسبت به افراد دارای پوست روشن تر، ملانین بیشتری در سلول های پوست خود دارند؛ اما عدم تعادل ها و اختلالات پوستی می تواند موجب ایجاد ناسازگاری در رنگ و الگوی پوست و در نهایتا ایجاد لک شود. انواع ضایعات پوستی از طریق روش های متنوعی از جمله لیزر قابل درمان است. لیزر درمانی یکی از سریع ترین روش های درمانی درماتولوژی محسوب می شود. این کار برای انواع پوست با هر رنگی مناسب است. به این ترتیب ضایعات پوستی که از طریق لیزر قابل درمان باشند با تکمیل فرآیند درمان، بافت آن ها متلاشی شده و کمرنگ، سطحی و ناپدید می شوند. در لیزردرمانی پس ازتابش طول موج مناسب، انرژی توسط ملانین ها جذب می شود که باعث افزایش دما و متلاشی شدن ملانین ها می گردد. این سلول ها بدون اینکه آسیبی به بافت های اطراف برسد متلاشی می شوند، سپس این ذرات بواسطه Phagocyte ها حذف می شود. در واقع این ملانوسیت های آسیب دیده توسط خود بدن جذب می شوند و هیچ اثری از ضایعه باقی نمی ماند. ضایعات پوستی به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم می شوند.


گروه اولیه شامل بیماری هایی هستند که طبیعی نبوده و در زمان تولد و یا با گذشت زمان بر روی بدن ایجاد شده اند. این نوع ضایعات اکثرا مادرزادی می باشند. ضایعات اولیه انواع مختلفی دارند که عبارتند از تاول های کوچک که به وزیکول معروف است. تاول های بزرگ، کک و مک و خال های مسطح، ندول، پاپول، پسوریازیس، جوش دارای چرک، بثورات پوستی، کهیر. ضایعات ثانویه به دلیل آسیب های اولیه پوستی و بر اثر تحریک شدن آن به وجود می آیند. مثلا فردی که باعث خراش پوست خود در اثر خارش زیاد شده است، پوست خود را دچار ضایعه پوستی ثانویه کرده است. مهم ترین ضایعات پوستی ثانویه شامل این موارد می شوند. در اثر خارش پوست تحریک شده و نیز خشک، پوست های دارای این ضایعات ایجاد می شوند. زخم هایی که به دلیل صدمه فیزیکی و یا عفونت باکتریایی به وجود می آیند. پوسته پوسته شدن فلس ها که قسمتت هایی از سلول های پوستی می باشند. اسکار ها که به هنگام بهبود پوست به بافت ضخیمی تبدیل می شوند و در نهایت آتروفی پوست. حال که با این مقدمات آشنا شدیم، نوبت آن فرا می رسد تا در باب چیستی ضایعات پیگمانته در اصفهان نیز سخن بگوییم. این قضیه را در چند نوع سبک نوشتاری به سرانجام رسانده ایم. لطفا با ما همراه باشید. ضایعات پیگمانته در اصفهان یکی از مشکلات پوستی می باشد در حقیقت این ضایعات به صورت لکه هایی بر روی پوست پدیدار می شوند که رنگ آن ها با پوست متفاوت است. ضایعات پیگمانته به صورت سطحی یا عمیق به شکل های مختلف کک و مک، لکه های پوستی و خال بر روی پوست نمایان می شود.

کلینیک دانش

کلینیک دانش

این ضایعات پوستی به دلایل مختلفی از جمله مشکلات هورمونی، بیماری ها، بارداری و قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید ایجاد خواهند شد. چنانچه در بخشی از پوست تولید ملانین بیش از حد طبیعی باشد پوست تیره و در صورتی که کمتر باشد آن بخش از پوست به رنگ روشن تبدیل خواهد شد. ضایعات پیگمانته در حقیقت لکه ‏هایی هستند که رنگ آن‏ ها با رنگ پایه‏ ی پوست متفاوت است. این ضایعات رنگ‏ های مختلفی داشته و ممکن است اپیدرمال (سطحی) یا درمال (عمیق) باشند و می توانند در انواع خال، کک و مک و یا لکه ظاهر شوند و در نتیجه آن، پوست تیره تر می شود. در این ضایعات، سلول های سازنده ملانین که همان رنگدانه پوست هستند، آسیب دیده و یا تخریب می شوند. بارداری، تغییرات هورمونی، برخی بیماری ها و قرار گرفتن در معرض آفتاب، می تواند عامل ایجاد این ضایعات باشد. این ضایعات به صورت لکه هایی می باشند که دارای تفاوت رنگ با پایه پوست هستند. ضایعات پیگمانته دارای رنگ های گوناگونی می باشند و احتمال دارد اپیدرمال و یا درمال باشند و می توانند در مواردی مانند خال، کک و مک و نیز لکه ایجاد شوند. عواملی از قبیل بارداری، تغییرات هورمونی، در معرض آفتاب بودن و بعضی از بیماری ها سبب به وجود آمدن این ضایعات می شوند. در نتیجه ملانین زیادی در بدن تولید شده و سبب تیره شدن رنگ پوست می شود. اما بر خلاف آن در شرایطی که ملانین کمی تولید شود، پوست روشن تر می شود. این ضایعات باعث آسیب دیدن و یا تخریب سلول های تولید ملانین شده و به همین خاطر اختلالی در تولید رنگدانه به وجود آورده و عوارض متعددی را ایجاد می کند. اگر شما نیز با این عارضه مواجه شده اید، بهتر است با کلینیک دانش تماس حاص فرمایید.

علت ایجاد ضایعات پوستی و پیگمانته در اصفهان

به غیر از عواملی مانند خال، کک و مک، زگیل و غیره که از نوع مادرزادی این ضایعات می باشند، رایج ترین عاملی که سبب ایجاد این ضایعات می شود، وجود عفونت داخل و یا روی پوست می باشد. مثلا این شرایط در هنگام انتقال ویروس تبخال از پوست فرد بیمار به سالم به وسیله تماس مستقیم ایجاد می شود. عفونت هایی از جمله آبله مرغان و زونا نیز که به عفونت سیستمیک معروف هستند، سبب ایجاد ضایعات پوستی در تمام بدن می شوند. این نوع عفونت در تمام بدن منتشر می شود. نوعی از ضایعات به دلیل حساسیتی که از طریق بیماری هایی نظیر گردش خون و یا دیابت ناشی می شوند، ایجاد می شود. علاوه بر این عوامل، مواردی دیگر هم مانند تغییرات هورمونی، نور آفتاب و بعضی بیماری ها می توانند این ضایعات را به وجود آورند. با این تفاسیر چه افرادی در معرض ایجاد ضایعات پوستی و پیگمانته در اصفهان می باشند. در برخی موارد وراثت عامل ایجاد این ضایعات می باشد. مثلا اگر از اعضای خانواده فردی دارای کک و مک باشد، احتمال ابتلای یکی از اعضای خانواده زیاد می شود. امکان دارد کسانی که دچار آلرژی هستند، بیشتر در خطر آسیب های پوستی قرار گیرند. همچنین افراد دارای بیماری های خود ایمنی مثل پسوریازیس، نسبت به سایر افراد بیشتر در خطر این ضایعات می باشند. در صورت اببتلا به ضایعات پوستی پیگمانته در اصفهان، چگونه آن را تشخیص دهیم. جهت تشخیص ضایعه پوستی، معاینه فیزیکی به صورت کامل توسط پزشک انجام می شود. در این معاینه پزشک ضایعات پوستی را مشاهده کرده و از همه نشانه های آن آگاه می شود. برای مطمئن شدن از تشخیص نیز قسمتی از پوست را برداشته و به آزمایشگاه منتقل می کند که به این امر نمونه برداری گفته می شود. شما می توانید با مراجعه به کلینیک دانش، به صورت دقیق و تخصصی در صدد تشخیص و رفع این مشکل برآیید. کلینیک دانش مجری درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان می باشد.


کلینیک دانش

آشنایی با درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان

ضایعات پوستی را می توان از طریق شیوه هایی نظیر درمان های موضعی، لیزر و یا جراحی در شرایط حاد درمان نمود. از جمله سریع ترین روش های درمانی می توان به لیزر درمانی اشاره نمود. این روش مناسب برای هر پوست و با هر رنگی می باشد. از لیزر همچنین جهت برداشتن خال های بزرگ و نیز رفع تاتو استفاده می کنند. به همین خاطر در اثر درمان ضایعات پوستی به کمک لیزر، متلاشی شدن، کمرنگ، سطحی و ناپدید شدن بافت آن ها صورت خواهد گرفت. اگر هدف لیزر سلول های رنگدانه ساز باشند، ضایعات تیره پوست بدون این که اسکاری به جا بگذارند، از بین می روند. بعد از تابیدن طول موج مناسب در فرایند لیزر درمانی، به وسیله ملانین ها انرژی جذب شده و دما افزایش یافته و ملانین ها متلاشی می شوند. متلاشی شدن این سلول های به گونه ای است که به بافت های اطراف آسیبی نمی رسانند. در ادامه توسط Phagocyte ها این ذرات از بین می روند. ملانوسیت های که آسیب دیده اند توسط بدن جذب می شوند و به این ترتیب اثری از ضایعه پوستی مشاهده نخواهد شد. همچنان با توضیحات مربوط به درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان در خدمت مخاطبان کلینیک دانش هستیم. امروزه روش های مختلفی به جهت درمان پیگمانته پوست در اصفهان وجود دارد که افراد با کمک آن ها می توانند مشکلات پوستی خود را برطرف سازند از جمله موثرترین روش های درمان ضایعات پیگمانته پوست می توان به لیزر کیوسوئیچ، لیزر اربیوم، لیزر REGEN LITE و لیزر فرکشنال Co۲ اشاره کرد. در حقیقت موثرترین و بهترین روش برای درمان این ضایعات پوستی لیزر درمانی می باشد. اما همانطور که مراقبت های بعد از لیزر جای جوش صورت یا مراقبت های بعد از لیزر خال و کک اهمیت زیادی دارد، اگر قصد لیزر درمانی دارید باید با مراقبت های قبل و بعد از لیزر پیگمانته پوست نیز آشنا باشید. پس اگر قصد دارید با لیزر و IPL ضایعات پیگمانته پوستی را درمان کنید بهتر است با ادامه ی این مطلب با روش های مراقبتی لیزر آشنا شوید. توجه داشته باشید بعد از لیزر درمانی ضایعات موجود بر روی پوست به رنگ تیره تبدیل شده و بعد از یک یا دو هفته پوسته ریزی می کنند. اگر بعد از لیزر درمانی پیگمانته متوجه تورم و قرمزی شده اید نگران نباشید این امر در ناحیه ی درمان کاملا طبیعی بوده و تا حداکثر سه روز بهبود خواهد یافت. در ادامه هر یک از روش های درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان را توضیح خواهیم داد.
لیزر ضایعات پوستی و پیگمانته اصفهان؛ علل و انواع لیزر درمانی از مشکلات پوستی که بر روی بدن نمایان می شوند و دارای رنگ و شکل های مختلفی به صورت زائده می باشند، می توان به ضایعات پوستی اشاره کرد. این نوع ضایعات قسمتی از پوست هستند که شامل بافت اضافی بوده و نسبت به پوست اطراف خود غیر طبیعی می باشند. بعضی از ضایعات پوستی، بافت و برجستگی دارند و گروهی دیگر نیز جزو ضایعات پیگمانته پوستی به شمار می آیند. رنگدانه ای با عنوان ملانین در بدن وجود دارد که می تواند مواردی از قبیل رنگ پوست، چشم و موها را تعیین نماید. میزان ملانین در افرادی که دارای پوست تیره تر هستند در مقایسه با افراد با پوست روشن تر، بیشتر می باشد. اما در صورتی که تعادل وجود نداشته باشد و وجود اختلالات پوستی سبب به وجود آمدن ناسازگاری در رنگ خواهد شد که در نتیجه لک بر روی پوست ایجاد می نماید. ظاهر طبیعی و هموار از نشانه های سالم بودن سلول های پوست می باشد. در صورتی که این سلول ها ناسالم باشند، ملانین اضافه تری برای محافظت کردن از پوست تولید خواهد شد. اگر سلول های تولید کننده رنگدانه آسیب ببینند، تولید ملانین متوقف می شود.
روش لیزردرمانی برای برطرف نمودن ضایعات پوستی و پیگمانته در اصفهان؛ لیزر Q-switch؛ به کمک تکنیک Q-Switch که بسیار پیشرفته می باشد، مناسب ترین درمان برای این ضایعات و نیز لک ها صورت می گیرد. همچنین جهت پاک نمودن تاتوهای رنگی، خال های مادرزادی و تیره رنگ و نیز کک و مک مناسب می باشد. این لیزر جزو قدرت مند ترین و مطمئن ترین روش برای رفع این ضایعات به حساب می آید. بستگی به نوع و ناحیه ضایعه، تعداد جلساتی که نیاز می باشد متغیر است. این لیزر آسیبی به پوست نمی رساند و می تواند به تنهایی رنگ را پاک نماید. بیشتر دستگاه های این لیزر دارای دو طول موج ۵۳۲ و ۱۰۶۴ نانومتر می باشند. بر اساس این طول موج ها قابلیت درمان همه موارد از تاتو تا خال های عمیق فراهم شده است. زمان ارسال پالس در این لیزر بسیار کم می باشد. پس از این که طول موج مناسب تنظیم شد، نقطه خاصی توسط دستگاه مورد هدف قرار می گیرد. در این بخش سلول های ملانین دار بسیار گرم می شوند و بدون آسیب به بافت های دیگر، از بین می روند. ملانینی که آزاد می شود هم به وسیله سیستم ایمنی بدن پاک و سپس دفع می شود.
لیزر REGEN LITE؛ به کمک لیزر REGEN LITE کاهش باکتری هایی که منجر به عفونت و التهاب می شوند، اتفاق می افتد و با این کار سبب تحریک مکانیسم اصلاح پوست می شود. این لیزر نخستین لیزری است که از سوی سازمان FDA جهت درمان در رابطه با جوش های فعال و نیز اسکار آن ها برای همه سنین، مجوز دریافت می نماید. به کمک این لیزر مواردی از جمله پیشگیری از به وجود آمدن اسکارهای حاصل از جراحی، سوختگی و قدیمی و نیز با آن زخم های تازه هم ترمیم پیدا می کنند.
استفاده از لیزر کیوسوئیچ در رفع ضایعات پیگمانته پوست در اصفهان؛ دستگاه های لیزر بر اساس کاربرد به دسته های متنوعی تقسیم می شوند. به عنوان مثال لیزرهای لانگ پالس (Long Pulse) و شورت پالس (Short Pulse) کاربردهای بسیاری در پزشکی دارند و بسته به نوع درمان از آن ها استفاده می شود. لیزر کیوسوئیچ (Q-Switched) یکی از زیر مجموعه های لیزر شورت پالس به شمار می آید، در این نوع لیزر مدت زمان تابش لیزر به پوست از واحد میلی ثانیه به نانو ثانیه کاهش یافته، در نتیجه انرژی مورد نظر در بافت به صورت انفجاری و تخریبی عمل خواهد کرد. یکی از کاربردهای لیزر کیوسوئیچ، از بین بردن تاتو و رنگدانه های غیرطبیعی موجود در نواحی صورت و بدن است. در این تکنولوژی با کاهش مدت زمان تابش لیزر از میلی ثانیه به نانوثانیه، قدرت تخریب رنگدانه ­های سطحی و داخلی پوست چندین برابر شده و آن ها را به ذرات بسیار ریز تبدیل می کند. سپس این ذرات توسط سلول های دفاعی بدن جذب شده و به صورت کاملا طبیعی و تدریجی دفع می شوند.
لیزر فرکشنال CO۲؛ این لیزر را موثرترین روش برای از بین بردن جای جوش، سوختگی، ناهمواری های پوستی می نامند. مکانیسم درمان با این لیزر به گونه ای است که با تاباندن ستون هایی از نور این لیزر بر روی سطح پوست با شعاع هایی که در حد خیلی کمتر از میکرون می باشند، و با این عمل نواحی از سطح پوست که لایه اپیدرم پوست می باشد، سالم باقی می مانند و به کمک همین نواحی فرایند ترمیم خیلی سریع صورت می گیرد.
لیزر اربیوم؛ بیشترین کاربرد این لیزر برای برطرف نمودن ضایعاتی که حاصل از آکنه می باشند، است. این لیزر لایه های سطحی پوست را با دقتی در حدود میکرون برداشته و با این کار قسمت های تحتانی پوست را به جهت کلاژن سازی و رفع اسکار جوش ها تحریک می نماید. پیش از درمان با این لیزرها، کرم های بی حس کننده مورد استفاده قرار می گیرند که درد کمتری را در هنگام درمان ایجاد می کند. نواحی درمان یافته با این لیزر به مدت چند روز دارای قرمز می باشد که با رعایت توصیه های تجویز شده به وسیله پزشک و نیز به کارگیری کرم های ترمیم کننده، بهبودی حاصل می شود. به طور میانگین انجام سه جلسه با فاصله زمانی یک تا سه ماه جهت رفع اسکار آکنه به وسیله این شوه نیاز می باشد.
نحوه ی عملکرد لیزر در از بین بردن پیگمانته های پوست در اصفهان؛ لیزر ساطع شده به سطح پوست به صورت انرژی گرمایی توسط پیگمانته ها جذب می شود، این گرما باعث می شود بافت پیگمانته به ذرات بسیار کوچکی تقسیم شود. این ذرات در لایه های پوست به عنوان سلول های مرده محسوب شده و توسط دیگر سلول به سمت سطح پوست هدایت و در فرآیند طبیعی دفع سلول های مرده ی پوستی، از بین می روند.


کلینیک دانش

مراقبت های درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان

از سولاریوم و تماس مستقیم با نور خورشید تا چهار هفته پیش از درمان با لیزر و در طول درمان خودداری نمایید. در طول درمان از ضد آفتاب با SPF۳۰ که حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی است استفاده نمایید. سعی کنید یک هفته قبل از شروع درمان مصرف ترکیبات گلیکولیک اسید و رتین آ را متوقف کنید. چنانچه در ناحیه ی درمان سابقه ی بیماری هرپس (تبخال تناسلی یا زونا) دارید، از دو روز قبل درمان تا سه روز بعد از درمان از داروهای ضد ویروسی مربوطه همچون والاسیکلوویر یا آسیکلوویر استفاده کنید. چنانچه در ناحیه ی درمان دارای آکنه های فعال، زخم یا عفونت های پوستی هستید از لیزر درمانی برای رفع ضایعات پیگمانته خودداری کنید. تا هفتاد و دو ساعت ساعت پیش از شروع درمان مصرف داروهایی مانند مینوسیکلین خودداری کنید. مراقبت ‌های لازم بعد از درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان نیز بدین صورت خواهد بود. پس از درمان باید سریعا از پمادی که دارای ترکیبات اکسید زینک می باشد، با توجه به دستورات پزشک، استفاده شود. از انجام کیسه کشیدن، فشار وارد کردن اضافی و قسمت درمان شده در زمان استحمام خودداری شود. شنا کردن، رفتن به سونا، انجام ورزش و فعالیت در محیط های باز را باید به کمترین میزان آن رساند. تا زمانی که بهبودی کامل ایجاد شود باید از کرم مرطوب کننده قوی استفاده شود. انجام مواردی مانند آفتاب گرفتن و سولاریوم در مدت دوران نقاهت مجاز نمی باشد. با گرفتن مشورت از پزشک می توان به کمک کیسه یخ جهت کم نمودن التهاب پوست کمک گرفت. سعی کنید تا چند روز ابتدای درمان از مالش شدید پوست خودداری نمایید. بهتر است بعد از درمان مقداری یخ را در درون یک پارچه قرار داده و هر دو ساعت به مدت پانزده دقیقه بر روی ناحیه ی درمان قرار دهید. محل درمان را به آرامی و با استفاده از صابون ملایم بشویید، اینکار را دو بار در طول روز تکرار کنید. می توانید از کرم هیدروکورتیزون یک درصد با نظر پزشک دو بار در روز بر روی پوست سالم استفاده نمایید، این کار باعث کاهش تحریکات پوستی خواهد شد تا سه روز استفاده از کرم را ادامه دهید. یک روز بعد از درمان از انجام فعالیت های شدیدی که باعث تعرق می شوند خودداری کنید. تا چند روز بعد درمان از آب داغ استفاده نکنید. چنانچه متوجه بروز دلمه، تاول یا هر گونه مشکل غیر عادی در ناحیه ی درمان شده اید حتما با پزشک مشورت کنید. از داروها و کرم های موضعی تا یک هفته بعد از درمان استفاده نکنید. از کندن پوسته های ایجاد شده در ناحیه ی درمان خودداری نمایید، هر گونه کندن و دستکاری در این ناحیه سبب ایجاد عفونت خواهد شد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با پشتیبانی کلینیک دانش تماس حاصل فرمایید.

لیزر درمانی پوست

لیزر موهای زائد

نکات تکمیلی و سخن پایانی درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان

به ایستگاه پایانی نوشتار درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان رسیده ایم. در انتهای این مطلب با نگارش نکات تکمیلی این موضوع، در خدمت شما مخاطبان عزیز هستیم. لکه های تیره رنگ پوست معمولا به علت تجمع ملانین ها در پوست ایجاد می شوند. وقتی این ضایعات در اپیدرم قرار بگیرند ، بیمارهایی مختلفی ایجاد می شود . وقتی در درم قرار بگیرند ضایعاتی نه چندان خوشایند ایجاد می شود. Age spot ها مجموعه ای سطحی از پیگمانته های پوست هستند که در ناحیه اپیدرم بوجود می آیند و همانطوری که از نام آن ها مشخص است مربوط می شود به روند افزایش سن در انسان. و اغلب در اثر قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید و بالا رفتن سن بوجود می آید. فرکل یا کک و مک لکه های قهوه ای کم رنگ و کوچک هستند که معمولا بصورت پراکنده درصورت و نواحی در معرض نور افتاب مثل پشت دست ها ظاهر می شود. در بروز کک و مک عوامل ژنتیکی کاملا دخیل است ولی عوامل محیطی خصوصا نور افتاب در بروز و تشدید آن کاملا اثر دارد. عوامل هورمونی هم می تواند در ظهور این لکه ها تاثیر گذار باشد. در مواردی هم استرس و تنش های عصبی باعث تشدید کک و مک در افراد مستعد می شود. این ضایعات هیپرپیگمانتاسیون مادرزادی هستند که در اثر افزایش ملانین ها و با حضور مقادیر زیادی از ملانوزوم ها ایجاد می شود رنگشان از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متغیر است، ممکن است سطح هموار یا ناهمواری داشته باشند. از نظر سایز هم با هم متفاوت هستند. این لکه ها در دوران نوزادی ممکن است خیلی روشن باشند و به راحتی معلوم نباشند ، اما احتمال دارد بعد از دو سال بزرگتر و تیره تر شوند. لکه های حاملگی یا ملاسما یا کلواسما که به آن لکه هورمونی هم می گویند این لکه ها ابتدا بصورت لکه های قهوه ای کم رنگ بزرگتر از کک و مک ظاهر می شود و به تدریج بزرگتر و تیره تر می شود وگاها در موارد شدید مناطق وسیعی از صورت مثلا گونه ها یا بینی یا پیشانی را درگیر می کند. همانند کک و مک سه علت ژنتیک هورمون و نور آفتاب در بروز و تشدید آن دخیل است ولی بر خلاف کک و مک، در ملاسما نقش عوامل هورمونی بارز تر و آشکارتر است. ملازما به سه نوع دسته بندی می شود: ۱-اپیدرمال۲- ترکیبی (ترکیب اپیدرمال و درمال) ۳- درمال نوع اپیدرمال به راحتی قابل درمان است، نوع ترکیبی هم نسبت به درمان خوب جواب می دهد اما نوع درمال به سختی درمان می شود. ویتیلیگو یا برص که با نام لک و پیس هم شناخته می شود به صورت لکه هایی کمرنگ تر و یا بدون رنگ نسبت به پوست طبیعی ظاهر می شود. این بیماری بر اثر از دست رفتن موضعی و پیشرونده سلول های مولد رنگدانه و عملکرد ناقص ملانوسیت ها سلول های رنگدانه پوست در تولید ملانین بروز می کند. برای درمان انواع لکه های پوستی روش های متنوعی انتخاب می شود که جدیدترین آن ها استفاده از دستگاه های تخصصی لیزر و یا دستگاه IPL است. در این روش ها پس ازتابش طول موج مناسب، انرژی توسط ملانین ها جذب می شود که باعث افزایش دما و متلاشی شدن ملانین ها می گردد. این سلول ها بدون اینکه آسیبی به بافت های اطراف برسد متلاشی می شوند سپس این ذرات بواسطه بیگانه‌ خوارها، فاگوسیت‌ ها، یا ذره‌خوارها ها حذف می شود، در واقع این ملانوسیت های آسیب دیده توسط خود بدن جذب می شوند و هیچ اثری از ضایعه باقی نمی ماند. ULTRACIPL این امکان را فراهم می آورد که بتوانیم از طیف طول موج های مناسب برای ضایعات پیگمانته استفاده کنیم و برای درمان ضایعات اپیدرمال گزینه مناسبی محصسوب می شود. دستگاه Co۲ فرکشنال انتخابی دیگر برای درمان لکه های پوستی محسوب می شود. در این روش بافت پوست توسط نور لیزر، به صورت ستون های حرارتی تخریب شده که این ویژگی سبب شده تا ریسک تشدید بیماری به حداقل رسیده و درمانی ایمن تر برای انواع لکه های پوستی داشته باشیم. کلینیک دانش از بهترین مراکز درمان ضایعات پیگمانته با لیزر در اصفهان می باشد. برای دریافت مشاوره با ما ارتباط برقرار کنید.

با ثبت نظرات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری رسانید